Ssangyong

 

História značky

Ssangyong Motor Company (názov v doslovnom preklade znamená „Dvojitý drak“) je najstarším výrobcom automobilov v Južnej Kórei, ktorý sa počas svojej 60-ročnej histórie venoval spočiatku výrobe autobusov a nákladných vozidiel, neskôr sa špecializoval vyslovene na rozvoj a výrobu vozidiel s pohonom 4x4. Spoločnosť bola založená v roku 1954 pod názvom Ha Dong-Hwan Motor, neskôr v roku 1974 začala vyrábať a uvádzať na trh kórejskú verziu terénnych vozidiel Jeep Willys pod značkou Korando.

Firma si v roku 1988 zvolila meno Ssangyong Motor Company a ešte v tom istom roku uviedla na trh prvé samostatne vyvinuté kórejské terénne vozidlo, model Korando druhej generácie.

V roku 1993 spoločnosť Ssangyong nadviazala úzku partnerskú dohodu s firmou Mercedes Benz AG, v rámci ktorej získala prístup k rozvinutým technológiam (hlavne v oblasti dieselových, benzínových motorov a automatických prevodoviek) a začala výrobu modelov Musso založených na technológii Mercedesu.

Začiatkom nového tisícročia sa firma stala vedúcim výrobcom automobilov SUV v Južnej Kórei celou paletou produktov, ktorá pozostáva z terénnych vozidiel Rexton, Kyron, Actyon a Actyon Sports, jednopriestorového vozidla Rodius (možno objednať aj s pohonom všetkých kolies) a luxusnej limuzíny Chairman.

Prítomnosť a budúcnosť  

V roku 2010 značka nadobudla nových vlastníkov, skupina Mahindra & Mahindra,  ktorá v 100 krajinách sveta zamestnáva 144 000 pracovníkov, zabezpečuje finančné zázemie modelovej ofenzívy, ktorú spoločnosť Ssangyong plánuje v priebehu budúcich rokov. Súčasťou tejto ofenzívy je, že spoločnosť Ssangyong v období 2013-2016 predstavila 5 úplne nových modelov a za cieľ si vytýčila, že v roku 2016 zdvojnásobí svoje globálne predaje a ročne predá 300 000 vozidiel.

Sídlom a výrobným závodom vozidiel je kórejské mesto Pyeongtaek, zatiaľ čo vlastný závod na výrobu motorov má v meste Čchangwon. Ssangyong momentálne zamestnáva približne 5 500 pracovníkov, svoje modely predáva v 96 krajinách sveta. Vytýčeným cieľom nového vlastníka je, aby sa Ssangyong stal „Najinovatívnejším a najoceňovanejším kórejským výrobcom automobilov“.

Prítomnosť na domácom trhu  

Ako nový, výhradný domáci distribútor, začala spoločnosť Wallis Automotive Europe (predtým Polar Mobil) na jeseň roku 2012 predávať modely Ssangyong v Maďarsku, o rok neskôr aj v Rumunsku. Obchodné úspechy v týchto krajinách umožňujú, aby sa v roku 2018 táto značka vrátila na český a slovenský trh.  Vybudovali sme sieť značkových predajcov vo väčších mestách Slovenskej republiky, kde znova predávajú terénne vozidlá Ssangyong, ktoré sú vďaka svojim vlastnostiam v teréne a za svoju spoľahlivosť a kvalitu právom uznávané.